Hummer Forums by Elcova  
Forums - Home
Source Decals

Source Motors
Custom. Accessories.

H2 Accessories
H3 Accessories
Other Vehicles

H2 Source

H2 Member Photos
H2 Owners Map
H2 Classifieds
H2 Photo Gallery
SUT Photo Gallery
H2 Details

H2 Club

Chapters
Application

H3 Source

H3 Member Photos
H3 Classifieds
H3 Photo Gallery
H3 Owners Map
H3 Details
H3T Concept

H1 Source

H1 Member Photos
H1 Classifieds
H1 Photo Gallery
H1 Details

General Info

Hummer Dealers
Contact
Advertise

Sponsored Ads










 


Source Motors - custom. accessories.


Go Back   Hummer Forums by Elcova > ETC. Forums > General Off Topic

 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Old 10-02-2007, 11:18 PM
Adam in CO's Avatar
Adam in CO Adam in CO is offline
Hummer Guru
 
Join Date: Dec 2002
Location: Anywhere you're not!
Posts: 5,006
Adam in CO is an unknown quantity at this point
Default New Math Rules

The Evolution of Math in the United States


Last week I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58. The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there,holding the nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this; because of the evolution in teaching math since the 1960's...

Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?


Teaching Math In 1990
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math In 2000
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

Teaching Math In 2007
Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El
cuesto de la produccion era $80. Cuantos tortillas se puede
comprar?
__________________
Reply With Quote
 


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 12:51 PM.


Powered by vBulletin Version 3.0.7
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.